Ne yaptın Hürriyet… Aman Erdoğan görmesin

Hürriyet Gazetesi bugün manşetinden yayınladığı bir haberde IŞİD için kullandığı ‘Aşırı İslamcı Örgüt’ sözleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İslami terör’ ifadelerine daha önce çok kez sert şekilde karşı çıkmasını akıllara getirdi. Hürriyet gazetesi birinci sayfasından verdiği ‘DEAŞ’ın madeni Tacikistan’ başlıklı haberde şu ifadeleri kullandı:

“Aşırı İslamcı örgüt DEAŞ’ın son dönem Rusya’da, İstanbul’da, İran’da gerçekleştirdiği kanlı saldırılarda hep Tacikistan uyruklu teröristler rol aldı.

Irak ve Suriye’deki varlığı büyük ölçüde sonlandırılan örgüt gözünü Güney Asya ve Orta Asya bölgesine çevirirken, Tacikistan bölgede en yoğun militan toplama kampanyalarının yürütüldüğü ülke görünümünde. Ocak ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunulan bir rapora göre de DEAŞ-H, Tacikistan’da sosyal medya üzerinden ve ülkedeki aşırı İslamcı gruplar aracılığıyla militanları örgütleme kampanyası yürütüyor.”

ERDOĞAN SERT ŞEKİLDE KARŞI ÇIKIYOR

Hürriyet’in kullandığı ‘Aşırı İslamcı örgüt’ ve benzeri ifadelere Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı konuşmalarda birçok kez sert şekilde karşı çıkmıştı.

Erdoğan’ın o konuşmalarından bazıları şöyle:

17 Eylül 2014: TESK’in 19. Olağan Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak ‘İslami Terör’ diye bir kavramı hiçbir zaman kabul etmedik ve etmiyoruz” diye konuşmuştu.

16 Nisan 2016: 13. İslam Zirvesi’nin açılış oturumunda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İslam adına mazlumlara saldıran terör örgütleri, asla bu mukaddes dinin temsilcisi olamaz” ifadelerini kullanmıştı.

2 Şubat 2017: Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönemin Almanya Başbakanı Merkel’le yaptığı ortak açıklamada “İslamist terör ifadesi biz Müslümanları ciddi manada üzmektedir. Böyle bir ifade kullanılamaz, doğru değildir. Çünkü İslam ile terör bir araya gelemez” sözlerini kullanmıştı.

25 Eylül 2019: Birleşmiş Milletler 74’üncü Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan, benzer ifadeleri burada da kullanarak, “Barış dini olan İslam’ı terörle bir araya getirmek, çok büyük bir iftiradır, ahlaksızlıktır. Böyle bir şey kabul edilemez.” demişti.

5 Aralık 2019: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Britanya’nın Cambridge kentindeki caminin açılışını yaparken, “Müslüman terörist olmaz ve İslam’dan terörist çıkmaz” diye konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x